Osebna asistenca

Kaj je osebna asistenca?

Osebna asistenca je plačana pomoč osebi s telesno, senzorno in/ali intelektualno oviranostjo ter posledično družbeno prikrajšanostjo. Osebna asistenca to prikrajšanost zmanjšuje in omogoča da oseba s prikrajšanostjo živi čim bolj polno osebno življenje in se čim bolj enakovredno vključuje v širšo družbo. Pomoč osebi s prikrajšanostjo (uporabniku storitev osebne asistence) nudi druga oseba, ki je uporabnikov osebni asistent/asistentka in je plačan iz proračuna Republike Slovenije. Pravna podlaga za osebno asistenco je Zakon o osebni asistenci, ki se uporablja od 01.01.2019. V svojem 7. členu ta zakon natančneje opredeljuje vsebino naslednjih petih sklopov storitev, ki spadajo v osebno asistenco:

Osebna pomoč uporabniku

Pomoč pri gospodinjstvu

Spremstvo pri vključevanju

Pomoč pri dnevnih opravilih

Pomoč v službi in šolanju

Pomoč pri komunikaciji

Kdo so upravičenci do osebne asistence?

Do osebne asistence je upravičen uporabnik, ki izpolnjuje naslednje pogoje:

zaradi invalidnosti potrebuje pomoč pri opravljanju aktivnosti, vezanih na samostojno osebno in družinsko življenje, vključevanje v okolje, izobraževanje in zaposlitev;

je državljan Republike Slovenije s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji ali tujec, ki ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji;

je star od 18 do 65 let;

živi ali bi želel živeti v samostojnem ali skupnem gospodinjstvu zunaj celodnevne institucionalne oskrbe;

potrebuje pomoč najmanj 30 ur tedensko.

Kako do osebne asistence?

Kakšen je postopek?

Za vas z navdušenjem olajšamo pot do pridobitve pravice do osebne asistence. Nato, kot vaš izvajalec osebne asistence, koordiniramo in zagotavljamo opravljanje storitev, ki so vam dodeljene z odločbo.

Izpolnjevanje in oddaja vloge. Vlogo lahko prenesete TUKAJ. 

Ugotavljanje upravičenosti 

Izvedensko mnenje komisije 

Izdaja odločbe s strani CSD 

Odločba, mnenje in vrednotnica 

Izvajanje osebne asistence 

Pomembne informacije

Vlagatelj ali njegov zakoniti zastopnik vloži vlogo za pridobitev pravice do osebne asistence na centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen glede na stalno ali začasno prebivališče vlagatelja. Vlagatelj, ki še ni dopolnil 18 let starosti, oziroma njegov zakoniti zastopnik, lahko vlogo vloži največ štiri mesece pred vlagateljevo dopolnitvijo starosti 18 let. 

Potrebujete pomoč?

Pridobivanje osebne asistence in prehod na to storitev sta lahko zapletena in morda celo zahtevna naloga, a prinašata neprecenljive koristi za vašo kakovost življenja. Kontaktirajte nas, z veseljem vam bomo stali ob strani ter vam pomagali pri vseh korakih pridobivanja vloge in zagotavljanja nemotenega izvajanja osebne asistence.

Koristne povezave in prenos dokumentacije

ZAVOD OsebA MUTA - vse pravice pridržane
Izdelano: Brezplačnonasplet.si 2024